تماس باما : 88502800 021  ایمیل: info@DatisTender.com

جامعترین بانک اطلاعات مناقصات بین المللی پیمانکار آب، پیمانکار راه و ابنیه، مشاور راه، مشاور راه و ابنیه

مرجع محاسبه نرخ تبدیل ریال به ارز‌های خارجی (Exchange Rate) در مناقصات بین‌المللی

✅یکی از مهمترین مواردی که در مناقصات بین‌المللی با آن برخود می‌کنیم نحوه فرآیند تبدیل نرخ ریال با دلار یا هر ارز دیگری که مورد نظر کارفرما است می‌باشد و مهمتر از آن این است که این نرخ را باید از کجا استخراج نمود.

✅در تمامی مناقصات بین المللی مرجع تبدیل نرخ ارز در اسناد مشخص شده است که در اکثر آن بانک مرکزی کشور هدف برگزارکننده مناقصه معرفی می‌گردد که تاریخ استخراج برای قسمت‌های مالی و فنی با یکدیگر متفاوت است.

🔆دیگر دغدغه‌ای که در حال حاضر برای شرکت‌کنندگان در مناقصات بین‌المللی وجود دارد این است که با وجود سقوط ارزش ریال در برابر دیگر ارزهای بین‌‌المللی کدام نرخ مورد قبول می‌باشد بانک مرکزی یا بازار غیر رسمی؟ در پاسخ به این پرسش این نکته پر واضح است که بازار غیررسمی مبنای تبدیل نرخ ارز نمی‌باشد و اگر به بانک‌های مرکزی دیگر کشورها که واحد ریال در آنها نیز نمایش داده می‌شود نگاه انداخته شود پی خواهید برد که با نرخ اعلام بانک مرکزی ایران که در سایت آن درج شده برابر است پس جای نگرانی برای کوچک شدن ارزش قراردادها با وجود سقوط ریال وجود نخواهد داشت.

🚫بعضی از کارشناسان اظهار می‌کنند که می‌توان از تئوری برابری قدرت خرید (Purchasing power Parity) یا به اختصار(PPP) برای تبدیل نرخ ارز در مناقصات بین المللی استفاده نمود که متاسفانه می‌بایست گفت نمی‌شود از این تئوری برای این موضوع استفاده نمود و به طور خلاصه این روش برای موارد زیر ذیل کاربرد دارد:
1. برای مقایسه دو کشور از نظر تحلیل‌های اقتصادی و آماری
2. به منظور مقایسه استاندارد زندگی در دو کشور
3. مقایسه درآمد بین‌المللی دو کشور
4. رقابت پذیری یک کشور

✍️بهنام باریک‌رو

Please enter the password to see the content

 

 

 

آماده برای همکاری با ما هستید؟
ما برگ شانس قطعی شما در بازارهای
بین المللی هستیم.

تماس با داتیس

  • آدرس:تهران.خیابان مطهری.خیابان کوه نور.کوچه سوم.پلاک۲۱٫واحد ۱
  • دفتر مرکزی : 02188502800
  • نمابر : 02188746134
  • info@datistender.com